شخصی سازی:
  • رنگبندی:
  • سایز صفحه:

حضور مهدوی پور رییس اداره استاندارد شهرستان مهران در برنامه زنده رادیویی علم و عمل از صدای مرکز ایلام

۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت:1:30:14عصر
حضور مهدوی پور رییس اداره استاندارد شهرستان مهران در برنامه زنده رادیویی علم و عمل از صدای مرکز ایلام

در این گفتگوی زنده رادیویی که با موضوع تعیین ماهیت و نظارت استاندارد بر واردات و صادرات کالا از مرز مهران صورت گرفت،

مهدوی پور رییس اداره استاندارد شهرستان مهران از افزایش صادرات کالاهای استاندارد در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز مهران خبر داد و گفت: عمده کالاهای صادر شده تحت نظارت و کنترل کیفی این اداره کل شامل سنگ‌های ساختمانی، موزائیک ، آجر، مواد لبنی و مواد شیمیایی ( کربنات کلسیم) بوده است.

وی افزود: این کالاها پس از بازرسی‌ها، نظارت و کنترل های مستمر توسط کارشناسان استاندارد از طریق مرز مهران به کشور عراق صادر شده است.

رییس استاندارد شهرستان مهران گفت: یکی از عواملی که می تواند موجبات آسودگی خاطر صادر کنندگان و وارد کنندگان را تا حد زیادی فراهم نماید وجود عامل سوم(Third party) در تجارت بین آنهاست.عاملی که بدون جانبداری از هر یک از دو طرف و صرفاً به استناد قوانین و مقررات از پیش تدوین شده به داوری پرداخته و زمینه انتقال کالا از دست فروشنده به خریدار را محیا کند. این عامل سوم که به چشم سوم نیز معروف است باید دارای خصوصیات زیر باشد:

مورد وثوق و تایید هر دو طرف (خریدار و فروشنده) باشد.
به تمامی جنبه های تجارت احاطه داشته باشد.
دارای قدرت تصمیم گیری باشد.
در ارتباط با کمیت و کیفیت کالا های مبادله شده تعاریف مدون و مشخصی داشته باشد.

بدون شک موسسات استاندارد در سطح جهان با توجه به اینکه چهار خاصیت فوق الذکر را دارا هستند میتوانند نقش عامل سوم را در تجارت به عهده داشته باشند زیرا زبان استاندارد زبان تفاهم بین المللی است و اساساً مفهوم لغوی استاندارد، نمونه، قاعده اصلمقیاس تصویب شده و هر چیزی است که به عنوان مبنایی برای مقایسه پذیرفته شود.

وی عنوان کرد: استاندارد سازی به مفهوم قانونمند شدن و مطابقت با اصول و ضوابط علمی و فنی در امور مختلف همچون تولید، تجارت، حمل و نقل، ارتباطات و غیره مصداق می یابد و بدیهی است در صورتی که هم خریدار و هم فروشنده پایبندی خود را به استاندارد خاصی اعلام نمایند، میتوانند در پناه این زبان مشترک به راحتی داد و ستد خود را انجام دهند.
 

 مهدوی پور در پایان خاطر نشان کرد: می دانیم که صادرات و واردات بی رویه و بدون کنترل مشکلات زیادی را به همراه دارد و  اگر بر امر صادرات نظارت کافی صورت نگیرد، باعث خدشه دار شدن موقعیت کالاهای ایرانی در جهان شده و عدم نظارت بر واردات کالاها نیز موجب وارد شدن کالاهای نا مرغوب به کشور و متضرر شدن جامعه (مردم)می گردد، لذا وجود یک ارگان ناظر در زمینه صادرات و واردات امری اجتناب نا پذیر بود و این نظارت یکی از این وظایف مهم سازمان استاندارد ایران است.

 

شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها